تازه ها:
نمایندگی خودرو تشویر
شنبه ۲۷ شهريور ۱۴۰۰,Sep 18 2021

آرشیو

یادداشت

بودجه 15 میلیاردی آباده چه خواهد شد؟
محمد صادقی؛ فعال رسانه‌ای و رئیس انجمن روزنامه نگاران مسلمان آباده نوشت:
بودجه 15 میلیاردی آباده چه خواهد شد؟
نقدی بر مناظره اقتصادی
به قلم حسین عسکریان:
نقدی بر مناظره اقتصادی

آرشیو

پا پیـــچ

آماده‌سازی دومین مرکز واکسیناسیون شهر آباده
پس از گزارش پایگاه خبری آباده نما از وضعیت شلوغی مرکز واکسیناسیون:
آماده‌سازی دومین مرکز واکسیناسیون شهر آباده

تبلیغات میلیونی ترغیب زوجین به طلاق توافقی!

تاریخ انتشار : ۲۲ تير ۱۳۹۴ - ۲۲:۱۱:۳۲
کد مطلب: 2558

اگر تا دیروز فقط موسسات كنكور، كلینیك‌های ترك اعتیاد و... با آگهی‌های ریز و درشت تلاش می‌كردند تا با جذب مشتری برای خود كار و كاسبی نان و آب‌دار به راه بیاندازند، اما حالا مدتی است در گوشه و كنار شهر چشممان به آگهی‌های عجیب و غریبی می‌افتد كه ...

در حال خواندن نیازمندی های همشهری بودم که با حجم انبوهی آگهی با عنوان طلاق توافقی، یك‌روزه بدون حضور زوج یا زوجه مواجه شدم وقتی با دقت بیشتری به شهرم، مردمم، اطراف و نزدیکانم نگاه انداختم دیدم کم نیستند تبلیغاتی که آگهی‌دهندگانشان تلاش می‌كنند از این آب گل‌آلود برای خود ماهی بگیرند. آنها اگرچه به ظاهر وانمود می‌كنند كه نیت اصلی‌شان راه‌اندازی كار مردم است، اما در واقع با این كار خود به پدیده شوم طلاق آن هم از نوع توافقی‌اش دامن‌ زده و زوجین و به خصوص زوج‌های جوان را ترغیب می‌كنند كه به جای‌ پیدا كردن راهكارهای اساسی و تلاش برای رسیدن به تفاهم و توافق، تنها به ساده‌ترین و كوتاه‌ترین راه بیاندیشند. 
اگر تا دیروز فقط موسسات كنكور، كلینیك‌های ترك اعتیاد و... با آگهی‌های ریز و درشت تلاش می‌كردند تا با جذب مشتری برای خود كار و كاسبی نان و آب‌دار به راه بیاندازند، اما حالا مدتی است در گوشه و كنار شهر چشممان به آگهی‌های عجیب و غریبی می‌افتد كه صاحبان آن با آگاهی نسبت به روند طولانی رسیدگی به پرونده طلاق زوجین در دادگاه‌های خانواده و سرگردانی و ناتوانی زنان در رسیدن به حقوق قانونی خود، آسان‌ترین و سریع ‌ترین راه ممكن برای رسیدن به هدف را به مردم نشان می‌دهند.

دوسوم طلاق‌ها در كشور توافقی است

معاون مطالعات و تحقیقات سازمان ملی جوانان با اشاره به این‌كه دو‌سوم طلاق‌های موجود در كشور توافقی هستند‌، گفته بود: در رابطه با جزییات و آمار طلاق توافقی اطلاعات دقیقی در دست نیست و این مساله از جمله مشكلاتی است كه برای بررسی وضعیت طلاق در كشور با آن مواجه‌ایم، به این معنی كه دقیقاً نمی‌دانیم چه تعداد طلاق توافقی در كشور به ثبت رسیده است یا این‌كه تقاضای طلاق از سوی كدام یك مطرح شده است زیرا معمولاً آمارها به صورت ناقص ارایه می‌شود.

 یك پژوهشگر مسایل اجتماعی دلیل افزایش آمار طلاق توافقی در كشور  طی سال‌های اخیر را افزایش ازدواج‌های توافقی و خارج شدن سبك ازدواج‌ها از شیوه سنتی به مدرن عنوان می کند.

 لازم است این اطلاعات از سوی مبدا درج شود تا دلایل وقوع طلاق و مشكلاتی كه باعث جدایی زوجین می‌شود، به ثبت برسد.

 طلاق گاهی از سوی زن، گاهی از سوی مرد، بعضی اوقات نیز از سوی دو طرف مطرح می‌شود و زوجین تصمیم به جدایی می‌گیرند. آنها به این نتیجه می‌رسند كه ادامه زندگی برایشان غیرممكن است و بعد از طی مراحل قانونی مانعی برای جدایی براساس توافق وجود ندارد، ضمن این‌كه مسوولانی كه در دادگاه‌ها و مجتمع‌های خانواده‌ حضور دارند، با این مساله خیلی راحت و‌ آسان برخورد می‌كنند‌ و این نوع طلاق، كمتر مورد كنكاش و بررسی قرار می‌گیرد.

 بررسی آمار طلاق در كشور طی سال‌های اخیر بیانگر افزایش آمار طلاق نبوده، بلكه نشان‌دهنده تغییر در نوع و نحوه طلاق است، دلیل افزایش آمار طلاق توافقی در كشور طی سال‌های اخیر را افزایش ازدواج‌های توافقی و خارج شدن سبك ازدواج‌ها از شیوه سنتی به مدرن عنوان می‌كند.

در كنار این شرایط، افزایش سطح آگاهی‌ زوج‌های جوان به خصوص در میان اقشار تحصیلكرده موجب شده تا زوجینی كه به هر دلیل ادامه زندگی مشترك با یكدیگر را غیرقابل تحمل می‌دانند، تصمیم بگیرند تا با پرهیز از آزار و اذیت یكدیگر و طولانی كردن روند رسیدگی به پرونده طلاقشان با توافق و در كوتاه‌ترین زمان از یكدیگر جدا شوند و به این وضعیت پایان دهند. با  مشاهده آگهی‌های رنگارنگی كه اخیراً در سطح شهر بحث طلاق توافقی سریع و بی‌دردسر را ترویج می‌كنند، هر نوع تبلیغی كه زمینه تشویق مردم به سوی آسیب‌های اجتماعی و دامن زدن به آن شود صحیح نیست. زیرا این قبیل تبلیغات ضمن كمرنگ كردن قبح طلاق به دلیل آسان جلوه دادن آن، موجب ترویج طلاق به جای تلاش برای حل اختلافات در میان زوجین می‌شود.

دستور مقام معظم رهبری برای ارشاد خانواده ها و جلوگیری از طلاق توافقی

رهبر معظم انقلاب در دیدار مسئولان عالی قضایی ( 7 تیر 94) تصریح کردند:با تأکید بر تلاش برای تسهیل ازدواج جوانان به برخی مشکلات دادگاه‌های خانواده از جمله «طلاق توافقی» اشاره کردند و افزودند: قضات محترم با کمک بزرگان خانواده‌ها، اینگونه مسائل را تقلیل دهند..
چند وقتی از بیانات مقام معظم رهبری نگذشته بود که قوه قضائیه بیشتر از پیش عزمش را جزم کرد  تا وکلا و قضات و دادگاه ها زوجین را قبل از طلاق ارشاد کنند.
ضرورت اجباری شدن مراجعه‌ به مراكز مشاوره‌
در روند رسیدگی به درخواست طلاق هر دو طرف لطمه شدید می‌بینند به طوری كه هم مرد بدون رضایت همسر نمی‌تواند مجدداً ازدواج كند و هم زن تا زمان جاری شدن طلاق در بلاتكلیفی به سر می‌برد و این رفت‌و‌آمد به دادگاه موجب اتلاف عمر و وقت هر دو طرف می‌شود در این میان زنان بیشتر از مردان در معرض آسیب‌های روانی و اجتماعی ناشی از بحران طلاق قرار می‌گیرند.

رهبر معظم انقلاب در دیدار مسئولان عالی قضایی ( 7 تیر 94) تصریح کردند:با تأکید بر تلاش برای تسهیل ازدواج جوانان به برخی مشکلات دادگاه‌های خانواده از جمله «طلاق توافقی» اشاره کردند و افزودند: قضات محترم با کمک بزرگان خانواده‌ها، اینگونه مسائل را تقلیل دهند.

 در این سال‌ها بارها پرونده‌های درخواست طلاق را دیده‌ایم كه در آن زوجه بیش از 5 سال درگیر رفت‌و‌آمد به دادگاه برای گرفتن طلاق بوده و در مقابل مرد حتی از قانون صیغه نیز استفاده كرده و در این مدت خلاء خاصی در زندگی‌اش ایجاد نشده است و شاید به همین دلیل است كه بیشترین متقاضیان طلاق توافقی، زنان هستند و این قضیه بیشتر به نفع این گروه است. بسیاری از كارشناسان و مشاوران خانواده معتقدند با این‌‌كه در طلاق توافقی زوج و زوجه هر دو به جدایی رضایت دارند، اما باید به زوجین فرصت تفكر مجدد به ادامه زندگی داده شود.
کوتاهی داوران مراجع قضایی که به جای صلح بین طرفین بیشتر کمک به تسریع صدور طلاق های توافقی می کردند باعث شد تا دستگاه قضا جهت تقویت مراكز مشاوره خانواده و اجباری شدن مراجعه زوجین به این مراكز و حداقل حضور در 3 تا 4 جلسه مشاوره در طلاق توافقی تاكید ‌كند،امید است که با این تدبیر در سال های آتی شاهد کاهش منفورترین حلال خداوند باشیم. 

هانیه اخباریه

بخش اجتماعی  تبیان

نظرات بینندگان
test