تازه ها:
نمایندگی خودرو تشویر
چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۹۸,Oct 23 2019

آرشیو

یادداشت

گام دوم انقلاب، عرصه ی اعتماد به جوانان/ سلام مرا به فرهنگیان انقلابی استان فارس برسانید
در نخستین مجمع عالی بسیج استان فارس صورت گرفت:
گام دوم انقلاب، عرصه ی اعتماد به جوانان/ سلام مرا به...
امام جمعه انقلابی؛ بایدها و نبایدها
امامت «جامعه» یا پیش‌نماز «جمعه» مساله این است
امام جمعه انقلابی؛ بایدها و نبایدها

آرشیو

پا پیـــچ

آباده نما گزارش می دهد:

زندان آباده، شلیک مرگ و همسایگانی که در هراس هستند

تاریخ انتشار : ۷ مهر ۱۳۹۴ - ۱۳:۱۱:۲۸
کد مطلب: 3117

ترس بود و دیگر هیچ؛ شنیدن یک باره صدای تیر اندازی توجهی را به خود جلب نمی کند و تنها کنجکاوی مقدماتی را سبب می شود، اما استمرار تیراندازی و دو و سه باره شدن آن بند دلت را پاره می کند، نمی کند؟

به گزارش آباده نما، ترس بود و دیگر هیچ؛ شنیدن یک باره صدای تیر اندازی توجهی را به خود جلب نمی کند و تنها کنجکاوی مقدماتی را سبب می شود، اما استمرار تیراندازی و دو و سه باره شدن آن بند دلت را پاره می کند، نمی کند؟

احتمالات فراوانی به ذهنت خطور می کند: احتمالا زندانی فراری شده و پلیس در جستجو اوست. احتمالا تعقیب و گریزی شده و تیراندازی صورت گرفته است. احتمالا زندانی از دیوار زندان بالا آمده و با مامور محافظ درگیر شده است. احتمالا ....

اما در کنار این احتمالات با پرسش ترسناک میزان تلفات انسانی این سروصدا مواجه می شوی و در پی آن پاسخی وحشتناکتر پدیدار می شود که مبادا دانش آموزانی که به مدرسه مجاور زندان می روند در معرض خطر جانی قرار گرفته باشند؟ مبادا پسر همسایه که تازه دیروز قدم به کلاس اول گذاشته و هر روز منتظر سرویس مدرسه است با حادثه ای روبرو شود.

هر چه باشد و هر چه کنکاش کنی، به ذهنت هم راه نمی یابد که نگهبانی در زندان، دیگر هم قطاری های خود را  به گلوله بندد و آنها را به قتل برساند. فاجعه ای که اگرچه به حصارهای زندان محدود شد ام آثاری از رنگ خون در ورودی درب زندان رانیز در پی داشت.

محمدجواد، یکی از همسایگان  زندان آباده است که در روز حادثه و در ساعات اولیه صبح با شنیدن صدای شلیک از خانه خارج شده و به خیابان می رود،  به خبرنگار آباده نما، می گوید:  کنجکاوی توام با نگرانی مرا به بیرون از خانه کشید و علی رغم توصیه های قبلی مسئولین زندان که اگر صدای تیراندازی شنیدید از خانه ها بیرون نیایید، مسیر کوچه پشت زندان را پیمودم.؛انگار صداهای تیراندازی قطع شدند در کارش نبود.

وی با تشریح  ترس ناشی از این حادثه، می افزاید: سه مدرسه حوالی زندان وجود دارد و دانش آموزان در راه مدرسه باید دقیقا از تقاطع زندان عبور می کردند و لذا افکار وحشتناکی از دیدن انچه ممکن بود اتفاق افتد از پیش چشمم می گذشت.

محمدجواد می گوید: با حضور در تقاطع خیابان و در مقابل درب زندان، جنازه سرباز محافظ زندان را مشاهده کردم که غرق در خون بود.

محمدرضا، جوان 20 ساله ای هم که در مجاورت این زندان زندگی می کند به خبرنگار آباده نما به استرس حاکم بر زندگیشان بواسطه این همسایگی اشاره می کند و می گوید: همیشه فکر می کنم یک زندانی غول پیکر با صورت خونی و ترسناک اسلحه به دست به زور وارد خانه ما می شود و ببعد از کشتن پدر و مادرم ما را گروگان می گیرد.

او نیز پس از تشریح اتفاق خونین روز گذشته زندان آباده، به ابعاد دیگری از مزاحمت های وجود ساختمان زندان برای همسایه ها و شهر می پردازد و اظهار می دارد: مسئله امنیت جسمی و روحی خانواده هایی که در همسایگی زندان هستند، هر لحظه تهدید می شود. تا جایی که دانش آموز ابتدایی از خانواده زندانیانی که برای ملاقات به اینجا می آیند، نیز می ترسند.

وی شرایط بد ساختمان فعلی زندان آباده و کمبود امکاناتی در شان خانواده هایی که برای ملاقات زندانیان معمولا از شهر های اطراف به این شهر سفر می کنند را از معضلات بعدی وجود زندان در مرکز پر تردد شهر عنوان می کند و می گوید: اتاق انتظار مناسب و سرویس بهداشتی برای ملاقات کنندگان وجود ندارد و عمدتا شاهد استفاده زمین پشت زندان به منظور استراحتگاه هستیم.

این جوان 20 ساله می افزاید: حدود چندسال پیش، پنج زندانی که می گفتند حکم اعدام دارند، در وسط ظهر دیوار پشت زندان را سوراخ کردند و متواری شدند.

وی  خاطرنشان می کند: چند سال قبل تر از آن که من بچه بودم، یکی دیگر از زندانیان که از طرق کانال کولر اقدام به فرار کرده بود مورد اصابت گلوله قرار گرفت و پس از مجروح شدندش به فرار ادامه داد و با مراجعه به درب منازل همسایه ها از آن ها خواست به او پناه دهند که مدت ها باعث رعب و وحشت همه شده بود.

*وجود چهار مدرسه در نزدیکی این زندان، از دیگر مواردی است که حساسیت وجود این مکان امنیتی را چالش برانگیز می کند

معلم 45 ساله یکی از مدارس شهر نیز با انتقاد از وجود زندان در این نقطه از شهر که حدود چهار مدرسه در اطراف آن است و دانش آموزان برای تردد باید از مقابل زندان عبور کنند، به خبرنگار آباده نما می گوید: امروز اگر خدایی ناکرده اتفاقی برای این دانش آموزان می افتاد چه کسی جوابگو بود؟

او که بشدت از مشاهده صحنه جنازه غرق به خون یکی از سربازان در بیرون از زندان متاثر شده است، تصریح می کند: دانش آموزانی که احیانا این صحنه را دیده اند مطمئنا دچار آسیب جدی روحی می شوند.

به گزارش آباده نما، زندان شهرستان که دارای ساختمانی قدیمی است دقیقا در مرکز شهرستان و روبروی ساختمان فرمانداری واقع شده است. در خیابان منتهی به این زندان نیز ساختمان دادگستری آباده قرار دارد.  وجود چهار مدرسه در مقاطع مختلف در نزدیکی این زندان، نیز از دیگر مواردی است که حساسیت وجود این مکان امنیتی را چالش برانگیز می کند. این وضعیت، آبستن اتفاقات تلخ بسیاری است که قتل پنج محافظ زندان تازه ترین واقعیت بیرونی آن می باشد.

انتقال زندان آباده از داخل شهرستان، مطالبه ای است که بارها از سوی مردم و امام جمعه آباده بصورت شفاهی و کتبی، به نماینده و فرماندار گوشزد شده است. اما متاسفانه اقدام جدی در این باره صورت نگرفته است و امیدواریم قبل از آنکه حادثه دلخراش دیگری مردم این شهرستان را داغدار نکرده است، مسئولین مرتبط برای جابجایی زندان اقدامات لازم را انجام دهند.

البته روز گذشته فرماندار آباده در گفتگو با آباده نما با گلایه از مسئولین سازمان زندان ها، گفت: برای انتقال این زندان به بیرون از شهر اقداماتی از جمله تامین زمین مورد نیاز احداث ساختمان زندان را مشخص کرده ایم اما متاسفانه از سوی مسئولین سازمان زندان ها و اقدانمات تامینی و تربیتی کشور کوتاهی در این باره صورت گرفته است.

حال این پرسش پیش روی ذهن نگارنده تصویر می شود که در صورت تکرار این فجایع تلخ، چه کسی پاسخ داغداران و همچنین افکار عمومی شهر فرهنگی و  امن آباده خواهد بود؟ آباده ای که میهمانش از آن به عنوان شهری آرام یاد می کنند.

 

 

انتهای پیام/

 

نام:
ایمیل:
نظر شما:
 
نظرات بینندگان
ناشناس
|
|

۱۳۹۴/۷/۷ ۲۱:۳۷

پاسخ

به نظر من باید کمپینی هم برای خارج کردن زندان ار داخل شهر راه بیاندازیم

دلسوز
|
|

۱۳۹۴/۷/۷ ۲۳:۱۱

پاسخ

افرین بر شما .جدا به شما تبریک میگویم.گزارش به جا و موثری بود .انصافا رسالت رسانه هم همین است نه تعریف و تمجید از فلان مسوول.امیدوارم گزارشها ی دیگری از کمی ها و کاستیهای شهر داشته باشید.

سید هادی
|
|

۱۳۹۴/۷/۸ ۸:۰۶

پاسخ

گزارش بسیار زیبا بود فقط تخمه کم داشت اباده نما حرفه ای شدیا
زندان را از شهر بیرون کنید مردم داغ دارن در این شهر اعصابی نمانده شهر را سیاهی گرفته است...

ناشناس
|
|

۱۳۹۴/۷/۸ ۱۳:۳۹

پاسخ

کمپینی هم علیه گرانفروشی در آباده باید را انداخت

ناشناس
|
|

۱۳۹۴/۷/۸ ۱۳:۴۵

پاسخ

احسنت بر شما و گزارش فوق العاده اتان که امیدواریم روزی برسد که زندان به خارج از شهر انتقال یابد . انشاالله

شهروند دلسوز
|
|

۱۳۹۴/۷/۸ ۲۳:۳۸

پاسخ

سلام عليکم واقعا حق مطلب ادا شده وبايد هر چه سرىعتر زندان نقل مکان کند. به امىد آن روز انشا الا

test