تازه ها:
نمایندگی خودرو تشویر
چهارشنبه ۹ مهر ۱۳۹۹,Sep 30 2020

آرشیو

یادداشت

چهره شهدا را دست‌نیافتنی ترسیم نکنیم/ قرار نیست فقط چادری‌ها به راهیان نور بروند
سردار کارگر در گفت‌وگو با برنامه «رزمنده»:
چهره شهدا را دست‌نیافتنی ترسیم نکنیم/ قرار نیست فقط...
سایه رودربایستی بر سر آباده ای ها؛ گفتگو با علی اصغر عزیزخانی

علاقه ای به آمدن ندارم/ باید مشورت کنم/ به آباده ای ها نقد وارد است!/ از باختن ناراحت نشدم

تاریخ انتشار : ۱۵ تير ۱۳۹۸ - ۱۹:۲۸:۲۹
کد مطلب: 3169

اشتراک حوزه انتخابیه 3 شهرستان، رفتار انتخاباتی خود مردم آباده و طرح استانی شدن انتخابات دست به دست هم داده و تصمیم گیری برای آمدن را مشکل کرده است.

به گزارش آباده نما؛ زمزمه های انتخابات مجلس شورای اسلامی که از اواخر سال گذشته آغاز شده، مدتي است كه ردپاهایی در برخی رسانه های آباده نیز به جای گذاشته؛‌ هياهوي زود هنگامي كه سعي مي‌كند از امروز خط مشي مجلس آينده را به نفع خود تمام كند و اذهان عمومي را براي اتفاقات برنامه‌ريزي شده‌اي آماده سازد؛ ‌اتفافاتي كه گاه فقط يك ايده ساده هستند اما با جريان‌ سازي‌هاي رسانه‌اي مي‌توانند به واقعيت تبديل شوند.

آباده نما برای شروع به سراغ نامزدی نام آشنا از شهرستان آباده رفت و با رقیب اصلی نماینده فعلی شمال فارس به گفتگو نشست و از آمدن یا نیامدن مجدد وی به گود زورآزمایی انتخابات دور دهم پرسید.

علی اصغر عزیزخانی متولد 1334 شهرستان آباده، نامزد انتخابات مجلس شورای اسلامی در دور نهم در حوزه آباده، بوانات و خرمبید بوده است که در آن دوره توفیقی حاصل نکرد.

وی دارای مدرارک کارشناسی عمران و ارشد مدیریت دولتی می باشد. مسئول بنیاد مسکن، شهردار، بخشدار بخش مرکزی، عضو موسس کارخانه سیمان و دانشگاه آزاد در شهرستان آباده را در کارنامه خود دارد و پس از سال 72 در سمت های مختلف شهرداری شیراز خدمت نموده است.

وی  که سه ما است بازنشسته شده است، با بیانی ساده، حرف از اتحاد و دلسوزی و بومی بودن می زند و معتقد است بومی ها انگیزه شان برای خدمت به شهر بسیار بیشتر است و کمک بیشتری را به توسعه شهرستان می کنند و البته از سردی مردم آباده در انتخابات گفت که در ادامه می خوانید.

وی می گوید دیگر علاقه ای برای حضور در چنین عرصه هایی را ندارد و از طرف دیگر هم با مشورت هایی که با دوستانش می کند، هنوز شرایط را برای تصمیم گیری فراهم نمی داند و اظهار می دارد ببینیم خدا چه می خواهد.

عزیزخانی در خصوص احتمال حضورش برای نامزدی در انتخابات اسفند 94، شرایط فعلی را پیچیده ارزیابی کرد و گفت: انتخابات در آباده شرایط ویژه و خاصی دارد از جمله اشتراک حوزه انتخابیه 3 شهرستان، رفتار انتخاباتی خود مردم آباده و طرح استانی شدن انتخابات دست به دست هم داده و تصمیم گیری را مشکل کرده است.

 

وی با بیان اینکه هنوز به جمع بندی نرسیده ام و تصمیم گیری فعلا زود است، حضور در عرصه انتخابات آباده را از دو جنبه قابل بررسی دانست و گفت: صرفا حضور در گود کاندیداتوری یک موضوع و کسب موفقیت در انتخابات موضوعی دیگری است که باید بررسی شود.

 

وی ادامه داد: با روند و شرایط فعلی و با توجه به اینکه شهرستان آباده با 2 شهر دیگر در یک حوزه قرار دارند، تشتت آرایی که همیشه در آباده بوده توفیقی را برای بومی بودن نماینده حاصل نخواهد کرد.

 

عزیز خانی نظر شخصیش درباره نامزدی در انتخابات آینده را نیز بیان کرد. وی می گوید دیگر علاقه ای برای حضور در چنین عرصه هایی را ندارد و از طرف دیگر هم با مشورت هایی که با دوستانش می کند، هنوز شرایط را برای تصمیم گیری فراهم نمی داند و اظهار می دارد ببینیم خدا چه می خواهد.

 

وی در خصوص رفتار انتخاباتی مردم آباده اینچنین می گوید: شاید سخنانم برای عده ای خوش آیند نباشد ولی آنچه که من تجربه کردم نشان داده مردم آباده آن حرارت و شور انتخاباتی مانند برخی شهرهای منطقه برای حضور صددرصدی را ندارند که البته این نبود شور انتخاباتی در دور دوم انتخابات قبل، قابل تحلیل است.

اگر مجموعه دوستان آباده به جمع بندی برسند و گزینه ای را معرفی کنند بنده پشت سر او خواهم بود و حمایت می کنم.

شهردار اسبق آباده، تنها راه حل این مشکل را به اجماع رسیدن دلسوزان و دوستان آباده ای بر روی یک یا دو نفر برای کاندیداتوری از آباده دانست و هشدار داد: به عقیده بنده در آباده افرادی که دلسوز شهر و پیشرفت منطقه هستند، باید دور هم بنشینند و با کمی تحمل همدیگر، نگذارند آباده بیشتر از این تضعیف شود، زیرا نماینده مجلس نقش زیادی در توسعه منطقه دارد، ولی با روند فعلی مطمئنا هیچ توفیقی برای انتخاب نماینده مجلس از آباده حاصل نخواهد شد.

 

عزیزخانی انتخاب نماینده مجلس از آباده را حق این شهرستان در دوره پیش رو دانست و تاکید کرد: دلسوزان باید تدابیری را بیاندیشند که به این توفیق نزدیک تر باشد و این گونه نباشد که هر کس از هرجا رسید کاندیدا شود. این اتفاق جز این که مردم فرصت ها را از دست می دهند و متضرر می شوند، حاصلی ندارند.

 

وی در مورد حمایت از نامزد خاص در صورت عدم حضورش نیز گفت: من با اخباری که طی روزهای اخیر از آباده کسب کردم، کسی که آمدنش قطعی شده و درخواست حمایت کرده باشد را ندیدم و فقط اسامی بر سر زبان ها است؛ ولی اگر مجموعه دوستان آباده به جمع بندی برسند و گزینه ای را معرفی کنند بنده پشت سر او خواهم بود و حمایت می کنم.

 

وی در پاسخ به این سوال خبرنگار ما که آیا درخواست هایی هم از دوستانتان برای حضور در عرصه انتخابات داشته اید نیز گفت: برخی دوستان از بنده خواسته اند وارد گود شوم ولی جالب است بدانید درخواست های شهرهای منطقه غیر از آباده از بنده بیشتر بوده است که شاید این تماس ها هم بیشتر برای این باشد که ببینند بنده حضور پیدا می کنم یا نه تا تکلیف خودشان را بدانند!

عزیزخانی اشتباه شخصی در نحوه عملکرد، ارزیابی غلط از شرایط و برخی کوتاهی ها و بی تفاوتی ها را از عواملی یاد کرد که در شکست دور قبلش موثر بوده است.

نامزد دور نهم انتخابات مجلس شورای اسلامی، انگیزه حضورش در دور قبل را احساس تکلیف برشمرد و این ذهنیت را داشته که می تواند برای توسعه منطقه موثر باشد.

وی می گوید گرچه پیروز میدان نبوده ولی خوشحال است بار وظیفه ای از دوشش برداشته شد. عزیزخانی درباره برخوردش با این شکست می گوید: از اینکه رای نیاوردم ادعا نمی کنم ناراحت نشدم ولی فکر هم نکردم که دنیا به آخر رسیده باشد به هر حال بنده تلاشم را کردم. خب نظر مردم  انتخاب بنده نبود و شرایط آن طوری که می خواستیم نشد.

 

عزیزخانی ادامه داد: اگر چه مردم آباده رای غالب و محکمی در بحث بومی بودن دادند و هرچند در نحوه برگزاری انتخابات دور قبل مشکلاتی وجود داشت، ولی اگر با نگاه انجام وظیفه به شکست نگاه کنیم، دلیلی برای ناراحتی نبود، زیرا باری را از دوش خودم برداشتم و شب بدون دغدغه می خوابیدم.

 

عزیزخانی اشتباه شخصی در نحوه عملکرد، ارزیابی غلط از شرایط و برخی کوتاهی ها و بی تفاوتی ها را از عواملی یاد کرد که در شکست دور قبلش موثر بوده است.

 

وی در خصوص نگاهش به ظرفیت های شهرستان آباده ضمن تاکید بر محدودیت های فراوان در کنار ظرفیت ها گفت: باید بپذیریم آباده برای سرمایه گذاری محدودیت هایی دارد که مهمترین آن منابع تامین آب برای صنایع بزگ است، اما این به آن معنا نیست که در منطقه پتانسیل کم داریم.

وی یکی از پتانسیل های بالای آباده را معادن خاک نسوز و سنگ عنوان کرد و گفت: متاسفانه کارهای قابل قبول و شایسته ای در این حوزه صورت نگرفته و باید کار مضاعفی در این زمینه صورت بگیرد.

اینگونه نیست که چیز جدید را بخواهم بیاورم، اگر کسی نیامد، آنوقت روی حضور در انتخابات فکر می کنم!

وی در خصوص سرمایه گذاری در شهرستان معتقد است که باید تلاشی صورت بگیرد چه از سوی دولت یا بخش خصوصی و یک سرمایه ای از منطقه جغرافیایی دیگری وارد آباده شود تا شاهد رونقی در چرخه اقتصادی شهرستان باشیم.

 

عزیز خانی نیروی انسانی شهرستان آباده و بخصوص جوانان تحصیلکرده را یکی از ظرفیت های بالای منطقه دانست و با ابراز تاسف از بی تفاوتی در بکار گیری این منابع گفت: متاسفانه همیشه با بی تفاوت از کنار این پتانسیل ها گذشته ایم که می تواند به توسعه منطقه کمک شایانی بکند.

 

وی ادامه داد: بنده در حوزه شهرستان آباده معتقدم موقعیت هایی که برای ارتقاء و خدمت وجود دارد را ابتدا در اختیار نیروهای بومی قرار دهیم تا هم کادرسازی شود و هم موجبات ارتقاء آنان را فراهم کنیم.

 

عزیزخانی بوجود آمدن چنین دیدگاهی در بین مردم شهرستان را مستلزم  تحمل و درک همدیگر دانست و افزود: هر جا که کاری را به مدیران بومی سپرده اند و از منابع خودشان استفاده کرده اند، توفیقات بیشتری داشته اند، زیرا فرد بومی انگیزه بیشتری دارد و این ظلم است که بگوییم در آباده فرماندار خوب، شهردار خوب و مسئول خوب نداریم پس از بیرون وارد کنیم!

 

عزیز خانی همچنین نگاهش به اقتصاد آباده را اینگونه توصیف کرد: اقتصاد آباده ضعیف است، اقتصاد در شهرستان در حال حاضر بر پایه خدمات است و مراکز صنعتی بزرگ که نقطه اتکای آباده باشد وجود ندارد و کشاورزی آباده هم در حدی نیست که بتواند تحولی در منطقه ایجاد کند.

مردم آباده با دید آینده نگرانه و جدی به انتخابات مجلس شورای اسلامی نگاه کنند و با یک انسجام و وحدت در عرصه سیاسی حضور یابند و از کنار مسائل سیاسی بی تفاوت نگذرند.

نامزد آباده ای دور نهم انتخابات مجلس شورای اسلامی، نگاه سیاسی و جناحی را در انتخابات آباده موثر دانست و اظهار داشت: کسی که مورد حمایت جناح و گروه هایی قرار بگیرد، پشتوانه بهتری دارد و کارش راحت تر است و حتی پس از ورود به مجلس، آن طیف می تواند به آن نماینده کمک کنند در حالی که بنده در انتخابات گذشته مستقل وارد شدم.

 

شهردار اسبق آباده در خصوص برنامه های انتخاباتی احتمالیش نیز گفت: مردم آباده با دیدگاه های من آشنا هستند اگر بخواهم بیایم قسمتی از برنامه ها را مردم می دانند و قبلا نیز بیان شده است.

وی ادامه داد: اینگونه نیست که چیز جدید را بخواهم بیاورم، اگر کسی نیامد، آنوقت روی حضور در انتخابات فکر می کنم!

 

عزیزخانی دیدگاهش نسبت به حضور  کاندیداهای جوان در عرصه رقابت انتخابات مجلس نیز گفت: علاقمندم کسی به میدان بیاید که منطقه را به خوبی بشناسد و بتواند ارتباطات قوی و خوبی را در سطوح بالا برقرار و تلاش بیشتری بکند حالا اگر این شخص جوان باشد ما هم از او حمایت خواهیم کرد.

 

وی ادامه داد: اما به نظر من در مجلس شورای اسلامی تجربه بالا کاربرد بیشتری خواهد داشت تا جوانی که صرفا بخواهد دوندگی کند! الان حدود 4 سال گذشته ببینید چه تحولی در شهرستان بوجود آمده است؟

 

عزیزخانی در سخنان پایانی خود چند توصیه نیز به مردم آباده کرد که به گفته وی تجربه اش در زمینه سیاسی است و آن هم این که مردم آباده با دید آینده نگرانه و جدی به انتخابات مجلس شورای اسلامی نگاه کنند و با یک انسجام و وحدت در عرصه سیاسی حضور یابند و از کنار مسائل سیاسی بی تفاوت نگذرند.

نام:
ایمیل:
نظر شما:
 
نظرات بینندگان
test