تازه ها:
نمایندگی خودرو تشویر
چهارشنبه ۹ مهر ۱۳۹۹,Sep 30 2020

آرشیو

یادداشت

چهره شهدا را دست‌نیافتنی ترسیم نکنیم/ قرار نیست فقط چادری‌ها به راهیان نور بروند
سردار کارگر در گفت‌وگو با برنامه «رزمنده»:
چهره شهدا را دست‌نیافتنی ترسیم نکنیم/ قرار نیست فقط...
کد مطلب: 3210

نماینده دوره های چهارم و پنجم مجلس شورای اسلامی گفت: برخی نمایندگان در دوره های مختلف نتوانستند آن تعامل بی غل و غش و ساده را برقرار کنند ولی آن هایی که توانستند این ارتباط را چه در زمان تبلیغات و چه بعد از آن توانستند این اتفاق را روق بزنند، موفق بودند.

سید محمدحسین دانا در قسمت اول گفتگو (اینجا بخوانید +) با خبرنگاران آباده نما، از مسایلی گفت که شاید کمتر رسانه ای شده باشد. بعد از بازخورد فراوان این گفتگو و واکنش های مثبت و منفی، پاپیچ شدن آباده نما باعث شد، دانا صراحت لهجه بیشتری پیدا کند. چیزی که در بین مردم آباده و اصالتا مسئولین شهرستان کمتر دیده می شود.

  مهندس دانا را شاید بیشتر از این که به سخنگویی، شعرخوانی، نطق‌ های پی در پی، آتشین و گاها متناقض بشناسند، از سفرهای متعدد و حضورش در حوزه انتخابیه می شناسند؛ از سرکشی های متعدد مستمر در چهار سال نمایندگی به حوزه انتخابیه و نه صرفا حضور مقطعی و نزدیک به ایام انتخابات در روستاها و گاها نشستن در خانه های روستایی و آن هم به اصرار صاحب خانه می شناسند.

دانا که ظاهرا قصد ندارد دیگر در قالب کاندیداتوری مجلس، خدمت به مردمش را ادامه دهد، آن اندازه پخته هست که نظراتش به عنوان مشاور مورد پذیرش بسیاری از سیاستگذاران و تصمیم گیران قرار گیرد و قاعدتا این تجربه در حوزه شمال فارس که هشت سال وکالت مردمش را در مجلس بر عهده داشته، کمتر نخواهد بود.

شاید سخت باشد زمانی را برای مصاحبه با صاحب نظر حوزه نفت و صنعت کشور هماهنگ کنی، اما سید محمدحسین دانا که موکلینش او را به «مردمی» و «سید» بودنش بیشتر می‌شناسند تا با عنوان «آقای مهندس» بودن، قضیه کمی فرق می کند.

او با خوشرویی و تواضع، زمانی را برای مصاحبه با هیئت تحریریه آباده نما اختصاص داد و در قسمت دوم گفت‌وگویش با این پایگاه تحلیلی - خبری، پرسش‌ها را مدقانه و از سر حوصله پاسخ داد.

سید محمدحسین دانا، نماینده ادوار چهارم و پنجم مجلس، در ادامه گفت و گو با آباده نما از خصوصیات یک نماینده خوب سخن گفت و به تشریح مدل توسعه ای پیشنهادیش برای شمال فارس و دیدگاهش در ترسیم مسیر حرکت برای نماینده منتخب آینده پرداخت.
دانایی که به سبب پیشینه وکالت مردم در مجلس با گروه های مختلف حشر و نشر داشته است، خود را فارغ از وابستگی های سیاسی می داند و اعتقاد راسخ به مبانی انقلاب اسلامی را خط قرمز زندگی اش عنوان می کند.

او در تشریح مشخصات یک نماینده خوب می گوید: متخصص بودن منتخب مردم در رشته خاص ضرورت دارد تا بتواند در موضوعاتی که در مجلس مطرح می شود، حداقل صاحب نظر باشد.
وی همچنین سابقه اجرایی و مدیریت را برای نماینده بسیار تعیین کننده می داند و خاطرنشان می سازد: با نگاهی به سابقه بسیاری از نمایندگانی که در تصمیم گیری و قانون گذاری ضعیف عمل می کنند، نداشتن تجربه اجرایی مشهود است که امیدوارم همانند مدرک تحصیلی نمایندگان که سطح مشخصی دارد، این سابقه اجرایی نیز لحاظ شود.
منتخب مردم آباده، بوانات و خرمبید در ادوار چهارم و پنجم مجلس شورای اسلامی سطح دانش و سواد علمی را یکی از مهمترین ملزومات حضور در خانه ملت عنوان و تصریح می کند سوابق علمی و به روز بودن نماینده، قدرت تجزیه و تحلیل علمی مسائل را بالا می برد و یک نماینده باید بتوانند به موضوعات نگاه علت و معلولی داشته باشد و مسائل را استنتاج کنند که با اطمینان خاطر و قوت از نظراتش دفاع کند.
دانا شناخت کامل نماینده از حوزه و بوم منطقه، اطلاع از مشکلات، نیاز ها و انتظارات مردم منطقه، آشنایی با خرده فرهنگ های حوزه انتخابیه را از دیگر ملزومات یک نماینده خوب بر می شمارد و می گوید: نماینده باید این توانایی را داشته باشد که از بین فرصت ها تهدید ها، ضعف ها و قوت ها و پتانسیل ها،مدلی برای حل مسائل طراحی کند.
وی با بیان خاطره ای بر ارتباط تنگاتنگ با مردم کوچه و بازار و روستاهای محروم تاکید می کند و می افزاید: در آن زمان وقتی به روستاها می رفتیم مردم به ما می گفتند ما دوست داریم به عنوان نماینده فقط شما را ببینیم حتی اگر کاری هم برایمان انجام نداده باشید، مردم تشنه ارتباط با مسئولین هستند.
برخی نمایندگان در دوره های مختلف نتوانستند آن تعامل بی غل و غش و ساده را برقرار کنند ولی آن هایی که توانستند این ارتباط را چه در زمان تبلیغات و چه بعد از آن توانستند این اتفاق را روق بزنند، موفق بودند.

*ترجیح می‌دهم عملکرد خودم را نقد کنم
وی در نقد عملکرد نمایندگان ادوار قبل و بعد خودش با لبخندی پرمعنا، می گوید: بنده ترجیح می دهم دوران خودم را نقد کنم و دیگر دوستان نقاط قوتی داشته اند که بر نقاط ضعفشان می چربیده است!
این نماینده اسبق مجلس شورای اسلامی تعارف مردم آباده با کاندیداها و برخورد یکسان، را یکی از آسیب های انتخاباتی شهرستان می داند و آن را دلیل تحلیل اشتباه کاندیداها معرفی می‌کند.

دانا می‌گوید: به عقیده بنده این رفتار پیشرفت و توسعه را به دنبال ندارد، هرچند مردم ما از درس های آموخته شده استفاده نمی کنند و رفتار اشتباه را متاسفانه تکرار می کنند!
او که صادقانه اما پرحرارت به ترسیم بایدهای یک نماینده خوب در گفت‌وگویی پنج ساعته با آباده‌نما زمان گذاشته است، می‌افزاید: کسی عنوان کرده بود که اگر دانا به صحنه انتخابات وارد شود، نقاط ضعف او را مطرح می کنیم. قبل از آنکه کسی بخواهد نقایص بنده را مطرح کند، خودم حاضرم همه نقاط ضعفم را بگویم!


*نماینده در صورت دسترسی به رسانه باید حرف سنجیده بزند

دانا در خصوص رسانه ای بودن نماینده نظرش را این گونه عنوان می کند: مردم علاقه مند هستند نماینده شان در رسانه ها مطرح شود زیرا معتقدند شهرشان در سطح کشور مطرح می شود و سبب جذب توجه مسئولین به منطقه است.
او حفظ وزانت و وقار یک نماینده را ضروری می داند و در تشریح رسانه ای بودن نماینده می گوید: اگر تریبونی در اختیار نماینده قرار گرفت باید سخنان سنجیده، حساب شده و پخته از او شنیده شود و اینکه برخی آب هم که می خورند خبرش در رسانه ها درج شود، دور از شان است.
نماینده ادوار چهارم و پنجم مردم آباده، خرمبید و بوانات در مجلس شورای اسلامی می گوید: در دوران تصدی کرسی نمایندگی بنده خیلی اهل رسانه و تریبون نبودم زیرا بر این عقیده بودم که مصاحبه کردن و پشت تریبون آمدن مستلزم موقعیت مناسب و پختگی کلام است و این درصورتی بود که نطق های بنده را همیشه دستگاه اجرایی تجزیه و تحلیل می کرد.


*تشکیل اتاق فکر برای توسعه شهرستان ضروری است

نماینده اسبق مردم آباده، بوانات و خرمبید در مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از گفتگوی خود با آباده نما از مدل توسعه پیشنهادیش می گوید و معتقد است باید اولین اولویت کاری نماینده منتخب اجرای آن باشد.
او ایده اش را اینگونه مطرح می کند: تشکیل اتاق های فکر در زمینه های مختلف که توسعه فکری مردم را بدنبال دارد و می تواند به مسئولین برای تهیه سند توسعه شهرستان برای رسیدن به آرمان شهر آباده به عنوان خروجی این اتاق ها کمک شایانی کند.
دانا با ابراز تاسف از وضعیت نابسامان فعلی آباده، ادامه می دهد: حال این سوال مطرح است که مدل توسعه شهری ما چیست و چه شخص یا اشخاصی بایدآن را دنبال کنند یا چه کسی متولی آن است؟
وی با بیان اینکه امروز هنوز مردم ما نمی دانند شهرشان با چه برنامه ای به کجا می خواهد برسد، این عدم آگاهی را نقطه ضعف اساسی در مدیریت شهرستان عنوان و تصریح می کند: متاسفانه الگوی توسعه ای شهرستان وجود ندارد، تا بفهمیم کجا هستیم، داشته هایمان چیست، اشکالاتمان کجاست و می خواهیم به کجا حرکت کنیم؟
آخرین نماینده بومی شهرستان آباده نقطه ضعف دیگر مسئولین و فعالان عرصه های مختلف شهرستان را عدم استفاده از مشاوران توانمند برای مطالعات داخلی و خارجی ابعاد مختلف شهر عنوان می کند و می افزاید: برای پیدا کردن شناخت از داشته ها و پتانسیل های شهرستان نباید نگران هزینه کردن بود زیرا این شناخت زیربنای برنامه توسعه است.
نماینده اسبق مجلس شورای اسلامی، نقد سازنده گروه های مختلف از یکدیگر را نیروی محرکه توسعه می داند و تاکید می کند: در سایه تقابل ایده های خروجی اتاق فکرها، نقد شدن معایب طرح ها و ایده ها را مشخص می کند؛ البته نباید همیشه به بهانه نقد یکدیگر توی سر هم بزنیم که پیشرفتی حاصل نمی شود.
ایجاد یک شورای مشورتی متشکل از افکار مختلف سیاسی واجتماعی شهر در کنار اتاق های تخصصی فکر برای ساماندهی افکار طیف های مختلف نیز پیشنهاد دیگر دانا است.
این مدیر صنعتی کمبود فرصت های شغلی در منطقه شمال فارس را یکی از نتایج بی برنامگی و نبود برنامه توسعه ای از سوی مسئولین عنوان می کند.

*نباید توی دهان جوانان بزنیم!
نماینده اسبق مردم آباده، بوانات و خرمبید در مجلس شورای اسلامی ضمن تاکید به دامن نزدن به اختلافات و حاشیه سازی های بیهوده، به حضور افکار مختلف و بیان ایده ها معتقد است و می گوید: نباید توی دهان جوانان بزنیم؛ بلکه با میدان دادن به آن ها استعدادها برای کادرسازی شناسایی می شوند.
دانا خاطرنشان می کند: تشکیل گروه های مختلف که سبب شکل گیری تقابل های فکری و تضارب آرا می شود و از عمق این تعارضات بهترین راهکارها شناسایی شود، لازم است زیرا در چنین فضاهایی آسیب ها و عیب ها مشخص می شود و به اعتقاد بنده خیلی از این تشکل ها می توانند در حضور امام جمعه شکل بگیرد.
وی پراکندگی مراکز قدرتی را اولین مشاهده نگاه کارشناسان از وضعیت فعلی آباده ذکر می کند و ادامه می دهد: یک شخصیت حقوقی یا تشکلی باید صاحب و سالار این شهر باشد که بتواند خطوط کلی و راهبردی را برای همگان ترسیم و همه افکار مختلف را هدایت و مدیریت کند.
دانا که یکی از دغدغه هایش رشد فکری مردم شهرش است لازمه آن را تغییر فرهنگ و مرام مردم آباده می داند و عقیده دارد: مسئولین فرهنگی و متولیان امر فرهنگ به عنوان زیر بنایی ترین رکن جامعه، اعم از ائمه جمعه و جماعات، بواسطه اینکه مبانی فکری مردم را تامین می کنند، می توانند باب عظیمی را در این موضوع باز کنند.
این نماینده مجلس تریبون های مجموعه های فرهنگی را کارآمدترین ابزار جهت دهی افکار مردم دانست و افزود: ولی مسئله مهمی که باید مد نظر داشت این است که مشاوران این عزیزان چه موضوعاتی را برای مشاوره دادن به آنان منتقل می کنند!؟

*ائمه محترم جمعه، روحانیون و مسئولین تصمیم گیرنده، چقدر برای برنامه ریزی هدایت و جهت دهی قابلیت های مردم اقدام کرده اند؟

وی در همین رابطه به تاثیرگذاری جایگاه امامت جمعه در شهرستان اشاره کرده و ادامه می دهد: هرچند بنده ارادت قلبی به حجت الاسلام والمسلمین موسوی خراسانی دارم. اما سوای این که با مردم ارتباط مستقیم دارند و بایستی اهل تحقیق باشند، هر زمانی که موضوعات شهر و منطقه به خوبی برایشان تشریح و منعکس شد، توانسته اند در خطبه ها و مجالس به عنوان دست مایه از آن استفاده کرده و تذکرات لازم را در جاهایی مناسب بدهند. نقش حلقه مشاورین بسیار مهم است.
دانا با طرح دو سوال ادامه می دهد: حال اگر تریبون های همه مساجد در شهر یک خواسته را مثلا از استاندار بخواهد، مگر می توانند جواب ندهند؟ در آباده چند روحانی و طلبه مسجد همراه با هم یک صدا و یک پارچه نیازهای مردم را مطالبه می کنند؟ آقایان باید در صف اول مطالبه گری باشند.

ائمه محترم جمعه، روحانیون و مسئولین تصمیم گیرنده در کلان، چقدر برای برنامه ریزی هدایت و جهت دهی قابلیت های مردم اقدام کرده اند؟ اگر من به عنوان پدر شهر، راه روشن را به فرزندم نشان بدهم، طبعا او هم مانند آب چشمه هر راهی که هموارتر باشد در پیش می گیرد. در غیر این صورت وضعیت همین می شود که می بینیم...

در ادامه، دانا گریزی هم به قابلیت شبکه های اجتماعی تلفن همراه می زند و می گوید: این شبکه ها، شبکه های در درون شهر ما هستند و جدای اجتماعات دیگر، فرصت خوبی را برای تبادل نظرات و برنامه ریزی در اختیار اقشار مختلف بویژه جوان ها گذاشته است و اگر کسی بتواند از ظرفیت شبکه های اجتماعی با مدیریت و خلاقیت بهره بگیرد، قطعا موفق خواهد شد.

 

:مطالب مرتبط

آباده نما پاپیچ مهندس دانا می شود/ قسمت اول:
دنبال مقصر نباشید؛ من گردن می گیرم!
 
سایه رودربایستی بر سر آباده ای ها؛ گفتگو با علی اصغر عزیزخانی:
علاقه ای به آمدن ندارم/ باید مشورت کنم/ به آباده ای ها نقد وارد است!/ از باختن ناراحت نشدم

 

نام:
ایمیل:
نظر شما:
 
نظرات بینندگان
test