تازه ها:
نمایندگی خودرو تشویر
يكشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹,Aug 09 2020

آرشیو

یادداشت

 مجلس تلاش ویژه‌ای درباره معیشت طبقات ضعیف خواهد داشت/ پیام رهبر انقلاب نقشه راه ماست
محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی
مجلس تلاش ویژه‌ای درباره معیشت طبقات ضعیف خواهد داشت/...
 به نام ملت به کام سوداگران
اسماعیل نعمت اللهی:
به نام ملت به کام سوداگران
گزارش تفصیلی:

قطع درختان چند ده ساله در خیابان امام چه توجیهی دارد؟!+ فیلم و عکس

تاریخ انتشار : ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱:۵۴:۴۴
کد مطلب: 3343

اینکه صندلی های چوبی جدید نصب شده در خیابان اصلی، بر روی تنه بی جان درختان قطع شده توسط شهرداری، سرپوش یک بی تدبیری است یا جایگزینی بر یک رخداد طبیعی موضوع گزارشی است که در ادامه میخوانید.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری آباده نما، درختان قدیمی خیابان اصلی شهر، نه تنها شاهدان خاموش روزهای گذشته محسوب میشوند؛ بلکه خود خاطرات مردمی هستند که به زیبایی، طراوت و پاکیزگی شهرشان همیشه دلخوشند.

در روزهای اخیر پیاده روهای خیابان امام آباده با تغییراتی همراه شده است که واکنش انتقادی مخاطبان آباده نما به این تغییر را در فیلم ارسالی از قطع درختان در پیاده روهای محدوده خیابان اصلی را به دنبال داشته است.
 

این فیلم را مشاهده نمائید

فیلم یک شهروند از درختان قطع شده و صندلی های جدید شهردای


براساس نظر کاسبان و صاحبان اصناف در خیابان امام، این درخت ها در یک سال اخیر خشک شده اند و دلیل آن نیز، جدول کشی جدید به بهانه زیباسازی و قطع شدن مسیر آب از درختان بوده است که شهرداری با گذاشتن جعبه های گل در پیاده روها و محل قطع درختان، سعی در جایگزینی آن دارد؛ هرچند اثر درختان را نخواهد داشت. منتقدین عملکرد شهرداری خواستار ورود شورای شهر و دادستان به عنوان مدعی العموم به این مساله هستند و آن را یک فاجعه محیط زیستی می دانند.
 

 


 

 

این در حالی است که غلامعباس زارع، شهردار آباده چنین اعتقادی ندارد و می گوید: علت خشک شدن درخت ها با نظر کارشناسان بررسی شده، و این خشک شدن مربوط به سال های قبل و به علت کیفیت نامناسب چاه های آب و عوامل مختلفی از جمله کرم ساقه خوار و ... بوده است که به جای آن صندلی، درخت و صندوقچه گل ایجاد شده است. 
شهردار آباده مدعی است: همین امسال نیز حدود 1600 درخت جدید توسط شهرداری کاشته شده است، و همین اقدام قطع درختان خیابان اصلی و ایجاد صندلی نیز رضایت مندی بسیاری از مردم را به دنبال داشته است.
زارع به خبرنگار آباده نما یادآور می شود: تفاوت شهر آباده با سایر شهرها این است که جدول خیابان و جوی آب و باغچه یکی است و در مواقع بارندگی شدید آب گرفتگی و اعتراض مردمی را بخاطر ایجاد لجنزار به دنبال دارد که شهرداری با ایجاد یک جوی آب کوچکتر، مشکل بوی فاضلاب را برطرف کرده است.
زارع خشک شدن درختان را طبیعی می داند و می گوید: حدود ده درخت که ریشه های آن ها نیز از سال ها پیش با مشکل مواجه شده بود خشک شد که البته این روند طبیعی است و به هر حال تعدادی از درخت ها خشک می شوند و در خیابان عاشورا نیز با همین مشکل مواجه ایم و به علت اینکه درخت ها در جدول نبوده و در جوی آب قرار دارد، با کوچکترین بارندگی، با آبگرفتگی مواجه می شویم.

صحبت های شهردار آباده در حالی است که برخی کارشناسان محیط زیست معتقدند، راهکار قطع درختان صحیح نیست و شهرداری موظف است ضمن مراقبت جدی، در صورت بیماری درختان، مانند هر موجود زنده به فکر پیشگیری و درمان باشد نه پاک کردن صورت مساله!
یک کارشناس رسمی محیط زیست در گفتگو با آباده نما معتقد است: از نظر بنده به عنوان کارشناس، قطع درختان راهکار مناسبی برای رفع این مشکل نیست، و در بسیاری از کشور های دنیا نیز اقدامات دیگری به جای قطع درخت به کار می گیرند، بنابراین از پایه و اساس قطع درخت اقدام مناسبی نیست.
وی در ادامه می گوید: هر چند قراردادن صندلی های جدید در محدوده خیابان اصلی اقدام شایسته و قابل تقدیری است اما نمی تواند سرپوشی بر موضوع قطع درختان باشد و مردم و شهروندان باید این موضوع را مطالبه و پیگیری نمایند تا دیگر شاهد قطع درختان در خیابان های شهر نباشیم.

ضمن ارج نهادن به روحیه مطالبه گری مردم آباده، به نظر می رسد سلایق و علایق شخصی نبایست جای خود را به کارهای کارشناسی و تخصصی بدهد و مسئولین امر نیز علاوه بر توجه به زمان کوتاه دوران مدیریت؛ باید به اثرات تصمیماتشان در میان مدت و بلند مدت نیز بیاندیشند. اگر فرصت کنند!

انتهای پیام/3343

نام:
ایمیل:
نظر شما:
 
نظرات بینندگان
شهریاری
|
|

۱۳۹۹/۲/۲۹ ۱۶:۲۴

پاسخ

افرین به اباده نما خودی نشون دادی مردم اباده هیچی نمیگن ایجور سرشون میاد درختای بی گناه

رضا
|
|

۱۳۹۹/۲/۲۹ ۱۶:۴۹

پاسخ

چه بی خبر، چه بی صدا، چه وضعیتی هست آخه
اگر عمدا این کار رو کردن خیلی نامردی هست، ولی شهردار میگه طی سال ها قبل خشک شده

جعفری
|
|

۱۳۹۹/۲/۲۹ ۱۶:۵۱

پاسخ

این صندلی ها هم قشنگه، ولی نه این که درخت قطع کنن
اگه اینو نگفته بودید اصلا حواسمون نبود درخت قطع شده و اینا اومده روش

مریم
|
|

۱۳۹۹/۲/۲۹ ۱۶:۵۷

پاسخ

واقعا به چه قیمیتی
حیف بود درخت ها

test