تازه ها:
نمایندگی خودرو تشویر
سه شنبه ۴ آذر ۱۳۹۹,Nov 24 2020

آرشیو

یادداشت

نظر علما راجع به نحس بودن ماه صفر
نظر علما راجع به نحس بودن ماه صفر
نظر علما راجع به نحس بودن ماه صفر
اسماعیل نعمت اللهی:

به نام ملت به کام سوداگران

تاریخ انتشار : ۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۰:۴۷
کد مطلب: 3346

بازنده این وضع چه کسی است؟ اقشار کم درامد. اگر بورس فرو نریزد شکاف ثروت شدیدتر می‌شود و اگر فرو بریزد بودجه دولت که باید صرف فقرزدایی و ایجاد رونق در حوزه سرمایه‏‌گذاری و تولید شود صرف کاهش زیان برخورداران و سرمایه‏‌گذاران در بورس می‌شود.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری آباده نما، اسماعیل نعمت اللهی در یادداشتی نوشت: 

کرونا ظهور می‌کند. این واقعه موجب می‏‌شود شاغلان بخش دولتی و عمومی و بنگاه‏‌های بزرگ خانه‏‌نشین شوند و در شرایطی که حقوق خود را  دریافت میکنند با یک افزایش ۱۵ درصدی بر اساس بودجه سال ۱۳۹۹ با حجم نقدینگی راکد مانده مواجه میشوند. از سوی دیگر کسانی که در بخش خصوصی هستند و کسب‌وکار خُرد دارند یا در بخش غیررسمی فعالیت دارند با افت شدید درآمد مواجه می‏‌شوند.
اگر دولت بخواهد به آن‌ها پول دهد(هر چند سیاست های غلط دولت این امکان را از ایشان سلب میکند) ، هجمه بوروکرات‌های دولتی و دانشگاه‌های بوروکرات پرور سر بر می‏‌آورد که چه نشسته‌اید پول پاشی و پوپولیسم در حال وقوع است.

⭕️ خانوارهایی که درآمد ثابت و مشخص و عمدتاً دولتی دارند با افت مخارج شخصی مواجه هستند زیرا سفر نمی‏روند، خریدهای خود را به تعویق می ‏اندازند و ... . به همین دلیل پس‏‌اندازی دارند که اگر خرج نکنند با تورم قدرت خرید آن از بین می‏‌رود. در شرایطی که فضای اقتصادی نویدبخش رونق نیست رغبتی به سرمایه‌گذاری وجود ندارد و در نتیجه افراد نسبت به ماجراجویی شدیدا وسوسه می‏‌شوند و در نتیجه هجوم منابع به بازار بورس رخ می‏‌دهد.
 شاخص پی‌درپی بالا می‌رود. هجوم شدیدتر می‏‌شود و شاخص شدیدتر افزایش می‏‌یابد و در یک حلقه بازخوردی، دهک‏‌های دارای پس‏‌انداز بیشتر و بیشتر به بورس وارد می‏‌شوند. 

⭕️ وقتی که هجوم از حدی بیشتر می‏‌شود این نگرانی ایجاد می‏‌شود که اگر احیانا شاخص فرو ریزد واکنش این حجم افرادی که منابعشان را وارد بورس کردند چه خواهد شد؟ پچ‌پچ‌ها شروع می‏‌شود که این امر می‏‌تواند تبعات امنیتی داشته باشد. کسان دیگری می‏‌گویند که اگر شاخص فرو بریزد مردمی که از این بازار سرخورده می‏‌شوند سال‌های سال به این بازار برنخواهند گشت. در این واویلا برخی روشنفکران و دانشگاهیان هم وارد می‏‌شوند و با طرح نظریات مردم‏‌پسند می‏‌گویند که همه چیز برنامه خود دولت بوده که بورس را داغ کند تا با فروش دارایی‏‌ها در قیمت‌های بالا، کسری بودجه خود را جبران کند، هماهنگونه که در سال گذشته کسری را از طریق دو نرخی کردن ارز جبران کرد.
 این روشنفکران همان کسانی هستند که زمانی می‏‌گفتند دولت خود نرخ ارز را ۳ تا ۵ برابر کرد تا درآمد ریالی خود را بالا ببرد. ماحصل این حرف‌ها و پچ‌پچ‌ها به یک کلام ختم می‏‌شود:
 دولت نگذارد شاخص فرو بریزد!

⭕️ حال دولت چگونه نگذارد که شاخص فرو بریزد؟ پاسخ روشن است: منابعی را در صندوق‏‌هایی بگذارد که اگر شاخص نزولی شد آن صندوق در نقش خریدار وارد شود و شاخص را بالا نگه دارد. فرمول خیلی روشن است: بودجه دولت که باید خرج عموم مردم و خصوصا حمایت از اقشار و صنایع آسیب‏‌دیده از کرونا و مقابله با تحریم شود صرف آن شود تا کسانی که به سودای سوداگری وارد بورس شدند از سوداگری خود زیان نبینند. اگر خوب دقت کنید آن پچ‏‌پچ‏‌ها و طرح دغدغه‏‌ها و این راه‏‌حل‏‌ها و تحلیل‏‌ها از سوی کسانی مطرح می‏‌شود که خود عمدتا در این بازی سهیم و ذینفع هستند. 

☑️ توصیه راهبردی
راه‌حل درست نه تضمین سود سوداگری از بودجه عمومی بلکه عرضه ابزاری به نام اختیار فروش (put option) است که نوعی بیمه در برابر افت قیمت سهام یا شاخص محسوب می‏‌شود. افراد اگر هنگام خرید یک سهم نگران باشند که قیمت آن سهم پایین نیاید باید اختیار فروش سهم در قیمت از پیش تعیین‏‌شده‏‌ای را خریداری کنند. در واقع آن‌ها با پرداخت یک حق بیمه، خود را در برابر افت قیمت از یک حد پایین‏‌تر بیمه می‏‌کنند.
چرا این راه حل درست است؟ زیرا افراد باید خود ریسک تصمیمات خود را بردارند یا با پرداخت پول خود را بیمه کنند. 

⭕️ آیا این توصیه راهبردی به اجرا در می‏‌آید؟ به احتمال زیاد خیر! دلیل آن این است که اقشار برخوردار و دارای پس‏‌انداز که در چنین سوداگری وارد شدند به خوبی می‏‌دانند چطور می‏‌توانند راه‏‌حل و ایده مخرب خود را به دولت کم تحرک حاکم، تحمیل کنند. آن‌ها صدای بلندتری دارند و بیشتر می‏‌توانند به دولت فشار وارد کنند. آن‌ها بهتر می‌توانند با بزرگنمایی تهدیدات امنیتی ناشی از زیان خود، سیستم اجرایی را به سمت مطلوب خود سوق دهند. 

⭕️ بازنده این وضع چه کسی است؟ اقشار کم درامد. اگر بورس فرو نریزد شکاف ثروت شدیدتر می‌شود و اگر فرو بریزد بودجه دولت که باید صرف فقرزدایی و ایجاد رونق در حوزه سرمایه‏‌گذاری و تولید شود صرف کاهش زیان برخورداران و سرمایه‏‌گذاران در بورس می‌شود.
آیا اقشار کم درآمد می‌توانند راه حل درست را به مسئولین متولی تحمیل کنند؟
پر واضع است به علت نبود حزب واقعی برآمده از این اقشار این مسیر سخت است. 

⭕️ نتیجه این امر چه خواهد بود؟
ظهور یک رکورد جدید در نابرابری با همه تبعات آن.

انتهای پیام/3346

نام:
ایمیل:
نظر شما:
 
نظرات بینندگان
test