تازه ها:
نمایندگی خودرو تشویر
شنبه ۲۷ شهريور ۱۴۰۰,Sep 18 2021

آرشیو

یادداشت

بودجه 15 میلیاردی آباده چه خواهد شد؟
محمد صادقی؛ فعال رسانه‌ای و رئیس انجمن روزنامه نگاران مسلمان آباده نوشت:
بودجه 15 میلیاردی آباده چه خواهد شد؟
نقدی بر مناظره اقتصادی
به قلم حسین عسکریان:
نقدی بر مناظره اقتصادی

آرشیو

پا پیـــچ

آماده‌سازی دومین مرکز واکسیناسیون شهر آباده
پس از گزارش پایگاه خبری آباده نما از وضعیت شلوغی مرکز واکسیناسیون:
آماده‌سازی دومین مرکز واکسیناسیون شهر آباده
آباده‌نما از حال و روز ناخوش کارگران کارخانه کاشی پاسارگاد گزارش می‌دهد:

اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی شهرستان آباده جوابگو کارگران معترض باشد

تاریخ انتشار : ۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۵:۱۰
کد مطلب: 3789

حرف کارگران این کارخانه با خبرنگار آباده‌نما در چند مورد خلاصه می‌شود: پایین بودن حقوق کارگران،تسویه نشدن عیدی‌های آن‌ها ، به موقع پرداخت نشدن اضافه‌کاری‌ها و اجرا نشدن طرح طبقاتی مشاغل و... عنوان کرد.

به گزارش پایگاه تحلیلی-خبری آباده‌نما، رفع موانع تولید، شعاری است که انتظار می‌رود برای تحقق آن اقداماتی محسوس دیده شود. 

 زین‌العابدین نیک‌مرام فرماندار شهرستان آباده ، در مراسم افتتاح یکی از کارخانه های کاشی، در خصوص حرکت به سوی نقطه‌ای که آمار بیکاران در آباده به صفر برسد گفت، ولی فیلمی که مشاهده می کنید توسط مخاطبان آباده‌نما ارسال شده است که اعتراض و اعتصاب کارگران کارخانه کاشی پاسارگاد را نشان می دهد. 

حرف کارگران این کارخانه با خبرنگار آباده‌نما در چند مورد خلاصه می‌شود:  پایین بودن حقوق کارگران،تسویه نشدن عیدی‌های آن‌ها ، به موقع پرداخت نشدن اضافه‌کاری‌ها و اجرا نشدن طرح طبقاتی مشاغل و... عنوان کرد.

این اعتراضات به جای رسیده است که چند خط و شیفت کاری کارخانه تعطیل شده است. 
طی بررسی های صورت گرفته با توجه به اهمیت و پیچیدگی های قانون طبقه بندی مشاغل در کارگاه ها و کارخانه ها، طبق بخشنامه شماره ۱۲۰۹۶ مورخ ۲/۹/۷۴ معاونت تنظیم روابط کار وزارت کار و امور اجتماعی و در اجرای ماده ۱ آئین نامه اجرایی تبصره ۱ ماده (۴۹) قانون کار واحد هایی که به حد نصاب ۵۰ نفر کارگر یا بیش از آن می رسند، مشمول اجرای طرح می شوند که در این زمینه اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی، اطلاع و نظارت دارد، حال باید پرسید در این چند سال آیا طرح طبقاتی مشاغل  در کارخانه کاشی پاسارگاد به چه صورت بوده است.

یکی از حقوقی که در قانون کار برای کارگران پیش بینی گردیده، تعیین حداقل دستمزد روزانه و حقوق ماهیانه کارگران تحت پوشش این قانون می باشد، به نحوی که قراداد کار میان کارگر و کارفرما نمی تواند رقمی کمتر از این مبلغ را به عنوان حداقل دستمزد کارگر تعیین نماید . 

اساس مصوبه شورای عالی کار حداقل حقوق کارگران در سال جاری 2 میلیون و 655 هزار و 495 تومان است که با مزایا و سوابق کار این رقم تا 4 میلیون و 111 هزار تومان افزایش می یابد.این در صورتی است که کارگران کارخانه کاشی پاسارگاد ادعا دارند که مبلغ سه میلیون تومان زیر مبلغ حقوق پایه دریافت می‌کنند.

آباده‌نما علت این اعتراضات و پاسخ مدیران کارخانه را پیگیری خواهد کرد.

نام:
ایمیل:
نظر شما:
 
نظرات بینندگان
test