نمایندگی خودرو تشویر
جمعه ۳۱ فروردين ۱۳۹۷,Apr 20 2018

آرشیو

پیشنهاد سردبیر

کد مطلب: 4071

گزیده‌ای از یادداشت امام جمعه محترم آباده درمورد واقعه غدیر با عنوان«خطبه مظلوم» که تقدیم شما می شود.

نکته های واقعه خطبه غدیر

1 – خطبه غدیر تعیین کننده خط فکری انسانیت تا آخر عمر عالم است ، در آن زمانی که این خطبه ایراد شد زمان حکومت پیامبر (ص) بود، دین یکی، مکتب یکی و امت یک امت واحد بودند.

2 – هر کسی سخنان مهمترش را در موقعیتی مهم می گوید تا حرفش به قول عوامانه شهید نشود و پیامبر(ص) در سال آخر عمرش آن هم در آخرین سفر حجش آن هم در میان جمعیتی بزرگ که به قول یکی از نقل های مشهور نزدیک صد و بیست هزار جمعیت بود بیان فرمود.

3 – رسول خدا(ص) در همان سفر حجه الوداع در سرزمین منا دو بار سخنرانی کرد و اذهان مردم را آماده این خطبه نمود تا ولایت امیرمؤمنان را برای بعد از خودش اعلام کند و ضمناً در همان سفر ودایع امامت را به علی(علیه السلام) سپرد و بر اساس نقل حدیث پس از بازگشت به مکه جبرئیل از سوی خدا لقب امیرالمؤمنین را برای علی(علیه السلام) تعیین نمود و حضرت امیر مؤمنان را در همان سفر وادار کرد که از این به بعد با علی(علیه السلام) با خطاب السلام علیک یا امیر المؤمین روبرو شوند.

4 –پس از اتمام اعمال حج بلال به امر پیامبر(ص) به همگان خطاب کرد که فردا به غیر از معلولان همه حرکت میکنیم تا به موقع به منطقه غدیر برسیم که پیامبر اکرم(ص) می خواهد سخن بگوید حتی می گویند اهل یمن که مسیرشان به سمت شمال هم نبود با اهل کاروان همراه شدند و آمدند.

5 – صبح روز هجدهم ذی الحجه کاروان 120 هزار نفری حرکت کردند و بالاخره پس از طی مسافتی به سرزمین غدیر خم رسیدند، دستور صادر شد همه پیاده شوند صبر کنید بقیه برسند – کسانی که از راه های دیگر رفتند برگردند و سلمان و مقداد و ابوذر و عمار مأمور شدند زیر چند درخت کهنسال را آب و جارو کنند و خالی نگهدارند و روی درخت ها را پارچه هایی بیندازند تا اندکی سایه شود و با آبی که در برکه بود زمین را آب پاشی کنند و سنگ های  بزرگتر آن را برچینند و خارها را بکنند.

6 – این جا محل اقامتی سه روزه است که حاجیان باید در اینجا مستقر باشند، روز سوم با سنگ ها و روانداز شتران منبری به قامت رسول خدا(ص) ساختند و پارچه روی آن انداختند. محل استقرار رسول الله(ص) طوری بود که صدای حضرت به دو طرف جمعیت می رسید و چهره دلربایش را نیز می دیدند و البته چند نفر هم مأمور شدند طبق معمول آن روز حرف های حضرت را برای دور دست ترها تکرار کنند.

7 – منادی رسول الله فریاد برآورد که همه صف بکشند تا نماز را به امامت رسول خدا(ص) بخوانند، نماز تمام شد همه گردن می کشیدند که چه زمانی پیامبر(ص) بر عرشه این منبر سرنوشت ساز بالا می رود که بالاخره رسول خاتم(ص) بر بالای منبر قرار گرفت و دستور داد علی(علیه السلام) هم بالا برود ، علی(علیه السلام) هم به امر رسول خدا (ص) بالا رفت و یک پله پایین تر از پیامبر(ص) در سمت راست حضرت ایستاد سپس حضرت نگاهی به سمت راست و چپ جمعیت کرد و منتظر سکوت کامل شد، منبری که دو نفر بالای آن باشند برای مردم تازگی داشت از موضوع سخنرانی هم مردم آگاهی نداشتند فقط اهمیت آن را از قرائن آن حدس می زدند.

ادامه مطلب .............

منبع : دفتر امام جمعه آباده

 

نام:
ایمیل:
نظر شما:
 
نظرات بینندگان