نمایندگی خودرو تشویر
شنبه ۱ ارديبهشت ۱۳۹۷,Apr 21 2018

آرشیو

پیشنهاد سردبیر

4800 متر مربع کمبود فضای کتابخانه ای در آباده

تاریخ انتشار : ۲۴ آبان ۱۳۹۵ - ۰:۵۴:۳۵
کد مطلب: 4230

رییس اداره کتابخانه های عمومی آباده بیان کرد: هم اکنون 3200 مترمربع فضای کتابخانه در آباده وجود دارد که باید به حدود 8 هزار مترمربع برسد.

به گزارش آباده نما، کتاب و کتابخوانی یکی از مهمترین معیار ارزیابی رشد و توسعه و پیشرفت فرهنگی است که با گسترش و فرهنگ سازی هر شخص به نوبه خود می توان به این مقوله رسید.

چیزی که باعث ارزش کتاب می‌شود در واقع ذهنیت و دانش نویسنده است که بوسیله جوهر بر صفحات سفید نقش بسته و این مطاع کم ارزش را به گنجینه ارزشمند تبدیل کرده است. این گنجینه ارزشمند که افراد با مطالعه آن ذهن خالی و خام خود را از دانش نویسنده پر می‌کنند و می‌توانند یک جرعه بر توشه ارزش و فضائل خود بیافزایند.

کتاب گنجینه ارزشمند دانش و تجربه است و فرد با مطالعه کتاب از دانش و معلومات نویسنده لبریز می‌شود. میزان مطالعه یکی از مهمترین معیار ارزشیابی رشد، توسعه و پیشرفت فرهنگی است.

گفته می‌شود تاریخچه کتاب بر می‌گردد به هزاران سال پیش که بابلی‌ها و آشوری‌ها یک سری نوشته روی تخته سنگ‌ها می‌نوشتند و نگهداری می‌کردند.

مقام معظم رهبری در خصوص مطالعه می‌فرمایند: «من اگر هر روز یک ساعت باید حرف بزنم و نتیجه‌اش این باشد که مردم کتابخوان بشوند، حاضرم روزی یک ساعت و نیم حرف بزنم!»

"حمید اسلم بخش" رییس اداره کتابخانه های عمومی آباده در گفتگو با آباده نما از تعداد کتابخانه های شهرستان و تعداد اعضا آنها می گوید، او یکی از اهداف خود را در مجموعه کتابخانه های عمومی شهرستان رسیدن به سطح استاندارد بیان می کند و اظهار می کند: در حال حاضر شهرستان آباده دارای 10 باب کتابخانه است که 9  کتابخانه نهادی و یک کتابخانه مشارکتی است و این در حالی است که در استناندارد باید به ازاء هر 100 نفر 8 متر فضا باشد که با توجه به جمعیت 100 هزار نفری شهرستان، هم اکنون 3200 مترمربع فضای کتابخانه داریم که باید به حدود 8000 متر مربع برسد.

وی افزود: در حال حاضر 16 هزار و ششصد نفر در کتابخانه‌های عمومی شهرستان عضو هستند و طبق استاندارد به ازا هر عضو در کتابخانه باید 4 کتاب موجود باشد که اکنون به ازاء هر عضو 2 کتاب داریم که میزان کتاب ها در کتابخانه‌های شهرستان باید به 2 برابر برسد.

وجود کتابخانه‌ها می‌تواند بهانه نداشتن وسع مالی برای تهیه و مطالعه کتاب را از افراد بهانه جو بگیرد و یک موقعیت عالی را برای مشتاقان کتاب و کتابخوانی مهیا سازد زیرا کتابخانه‌ها مکان‌هایی هستند که مردم می‌توانند حتی در شرایط کم رونقی بازار  و جیب خالی سرپرست خانوار، با مبلغ ناچیز عضو شوند و از این فرصت بزرگ در جهت ارتقا دانش، فرهنگ و ارزش‌های خود استفاده کنند.

نام:
ایمیل:
نظر شما:
 
نظرات بینندگان