نمایندگی خودرو تشویر
جمعه ۳۱ فروردين ۱۳۹۷,Apr 20 2018

آرشیو

پیشنهاد سردبیر

کد مطلب: 5350

سرپرست اداره دامپزشکی شهرستان آباده گزار عملکرد فعالیت های 6 ماهه ابتدایی سال جاری در آباده را ارائه کرد

به گزارش آباده نما به نقل از روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان فارس ، دکتر علیرضا فرخی در خصوص فعالیت های 6 ماهه ابتدایی سال جاری گفت: با افزایش حجم واکسیناسیون در شش ماهه اول سال جاری، هیچ موردی از بیماری های آنفلوانزای فوق حاد پرندگان و تب برفکی و هاری در  شهرستان آباده مشاهده نشده است.

سرپرست اداره  دامپزشکی شهرستان آباده در ادامه گفت: در سال جاری تاکنون واکسیناسیون یک میلیون و سیصد هزار راس دام سبک و سنگین علیه بیماری های مشترک بین انسان و دام و بیماری های واگیر دامی از جمله آبله ،شاربن، تب برفکی ، تب مالت ،هاری و طاعون نشخوارکنندگان کوچک ،لمپی اسکین و... در شهرستان آباده  انجام شده است.

وی با اشاره به  387 هزار و 720 نوبت سر واکسیناسیون  طاعون نشخوارکنندگان کوچک در  جمعیت دام سبک شهرستان اظهار داشت :این حجم عملیات نسبت به مدت مشابه سال قبل 25 درصد افزایش عملکرد را نشان می دهد.
دکتر فرخی همچنین از افزایش 10 درصدی عملکرد  واکسیناسیون بروسلوز در جمعیت بره و بزغاله های  واجد شرایط در سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد.
وی با اشاره به مشاهده مواردی از ابتلا به بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو در سطح کشور گفت اقدامات پیشگیرانه از جمله سم پاشی اماکن دامی و جایگاه های نگهداری دام در مناطق پر خطر شهرستان به اجرا در آمده است که  در همین راستا از ابتدای سال جاری تا کنون بیش از  95000 راس دام و336  هزار متر مربع جایگاه نگهداری دام بر علیه بیماری های انگلی سم پاشی انجام شده است.
دکتر فرخی با اشاره به اینکه بیماری سل و بروسلوز از مهم ترین بیماری های مشترک بین انسان و دام می باشد ، اظهار داشت:عملیات تست سل و بروسلوز در دامداری های شهرستان با موفقیت  در 6 ماهه ابتدایی سال جاری صورت پذیرفته است.
سرپرست اداره دامپزشکی آباده با تشریح میزان تست سل و بروسلوز در سطح شهرستان آباده  گفت :از ابتدای سال جاری تاکنون 3067 دام سنگین تحت پوشش برنامه تست سل و بروسلوز قرار گرفتند.
دکتر فرخی در ادامه این گزارش با تشریح اقدامات دامپزشکی در خصوص حفظ و ارتقاء بهداشت عمومی و نظارت و بازرسی بر تولید ،توزیع ،نگهداری و عرضه مواد خام دامی گفت:
از 9 هزار و 682 مرکز تولید ، توزیع ، نگهداری ، عرضه فرآورده های خام دامی در سطح شهرستان در طی 6 ماهه ابتدایی سال جاری توسط بازرسین کنترل بهداشتی این اداره  بازدید  بعمل آمده ، که در بازرسی های صورت گرفته  میزان 30 هزار و 188 کیلوگرم فرآورده خام دامی بعلت  غیر قابل مصرف بودن  معدوم  سازی گردیده است.
وی بیان کرد: تعداد 63 پرونده تخلف بهداشتی تشکیل و به مراجع قضایی ارسال شده است که طی احکام صادره منجر به پلمپ 11 واحد عرضه  متخلف و یک مورد کشتارگاه دام  گردیده است.
سرپرست اداره دامپزشکی شهرستان آباده در خاتمه افزود:در کشتارگاهای دام آباده و صغاد نیز نظارت های لازم بهداشتی بر سلامت  تعداد 2هزار   و 752 راس دام سبک و سنگین انجام پذیرفته  که در مجموع 3 هزار و 431 کیلوگرم گوشت قرمز ناسالم و آلایشات خوراکی غیر بهداشتی از چرخه مصرف انسانی حذف و خارج گردیده است.

نام:
ایمیل:
نظر شما:
 
نظرات بینندگان